Sporcu Beslenmesi
Sporcu Beslenmesi


SPORCU BESLENMESİ

Hem ruhen hem de bedenen sağlığın sürdürülebilmesi için beslenme ve uyku gibi faktörlerin yanında devamlı bir egzersiz alışkanlığı da şarttır.
Kişinin tek bir spora bağlı kalması gerekmemektedir. Kimisi fitness yaparak kendisini iyi hissedebilir, kimisi yüzmekten hoşlanır. Kimisi daha durağan egzersizleri (Pilates,yoga gibi) tercih eder. Kimisi ise dans ederek veya tenis oynayarak hayatına egzersizi entegre eder.
Burada önemli olan ilk şey hangi egzersiz türünden keyif alıyorsanız onu yapmanız olacaktır.
Çünkü spor alışkanlığını ancak keyif alıyorsanız sürdürebilirsiniz. Size eziyet çekiyormuşsunuz gibi hissettiren bir sporu uzun süre yapamayabilirsiniz. Zaten her egzersiz türü  herkese iyi hissettirecek diye bir kural yoktur. Bu yüzden deneye deneye hoşunuza giden egzersizi bulmanızı tavsiye ederim.

Spor yapan kişilerde de çoğunlukla akla gelen sorular benzerdir;

-Spordan önce ne yemeliyim ?

-Spordan sonra ne yemeliyim?

-Ne kadar protein ve ne kadar karbonhidrat almalıyım?

-Herhangi bir destek ürün kullanmalı mıyım ?

-Hangi saatlerde spor yapmalıyım ?

Spor yaparken beslenme özellikle çok önemlidir çünkü vücudunuzdaki kas kütlesini korumak ve ileriki dönemde kas kütlesini arttırabilmek, yağ kütlesini azaltmak için doğru beslenmeyi öğrenmeniz gerekmektedir.
Spordaki performansınızı ve dayanıklılığınızı arttırabilmek için kaslarınıza doğru gıdalardan enerji sağlıyor olmanız çok önemlidir.
Bu yüzden proteinler ve karbonhidratların ne sıklıkta , ne şekilde beslenmenizde yer alacağını sizle beraber spor yapma sıklığınıza ve spor yapma saatinize göre beraber planlayacağız. 

Tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bize Ulaşın