Sıkça Sorulan Sorular

Sorularınız mı var?

Tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bize Ulaşın
+ Tartı sonucu hangi durumlarda doğru çıkmayabilir ?

Diyet yaparken bütün dikkat edilmesi gereken noktalara uyulsa bile bazen tartı sonucu kişilerin umduğu gibi çıkmaz. Gereğinden daha da az yiyen birisi ertesi sabah tartıda sonucu kilo artışı gibi görebilir. Oysaki kişi 1-2 günde kolay kolay yağ kazanamaz yani yağdan kilo alamaz, korkmayın.
Kısa sürede olan kilo artışları vücudun su tutması ile ilgilidir. Kalıcı olarak 2-3 hafta kilonuz yüksek seyrediyorsa evet o zaman gerçekçi bir kilo artışı söz konusu olabilir.
Aslında tam da bu yüzden kısa sürede kaybedilen fazla kilonun büyük kısmı yine vücut sıvı kütlesindendir. Tartıda bu rakamları kolayca oynatan etmenler vücuttaki ödemi arttıran sebeplerdir diyebiliriz.
- Uçak ya da otobüs yolculuğu
- Tuzlu beslenmek
- Fazla ayakta kalmak ve fazla yürümek
- Adet dönemi öncesinde olmak veya adet dönemi içinde olmak
- Her zamanki uyku saatine göre çok daha geç yatmak, uykusuz kalmak
- Farklı bir ilaç kullanmak
- Alkol kullanmak
- Kabız olmak gibi durumlar bazen tartı sonucunu değiştirebilir.
Böyle bir durum söz konusuysa bu durum geçtikten sonra tekrar tartılmak daha doğru sonucu verir. 

+ Ne zaman tartılmalıyız ?

Özellikle kilo vermeye çalışanlar uyguladıkları programın işe yarayıp yaramadığını belirlemek için tartıya çıkma davranışını çok sık gerçekleştirebilirler. Vücut gün içerisinde yenilen ve içilenleri hemen kolayca dışarı atamaz. Bu yüzden gün ortasında veya gün sonunda tartılmak doğru bir davranış değildir. Yapılan çalışmalar çok sık tartılan kişilerin sık tartılmayanlara göre daha zor kilo verdiklerini göstermiştir. Çünkü kişi tartıya çıktığında kendisine göre güzel bir sonuç gördüğünde motive olduğu kadar istediği sonucu görmediğinde de kolayca demotive olmaktadır. Bu durumda da stres hormonları devreye girer ve kişinin kilo verme hızının yavaşlamasına sebep olur. Bu yüzden;
- Haftada 1 kez ve tercihen hafta ortası,
- Aynı kıyafetlerle veya kıyafetsiz
- Sabah aç karnına
- Tuvalet sonrası
- Aynı tartıyla
- Aynı zeminde tartılmak size kilonuz ile ilgili net bir sonuç verecektir.
 

+ Diyetisyen randevusuna gelmeden...

Tartıda en doğru sonucu görmek için;
Diyetisyen randevunuza gelmeden ‘’Hizmetlerim’’ sekmesinde Tanita MC 780 analizini okuyun.

+ Detoks yapılmalı mı ?

Besin endüstrisinin geliştiği kadar diyet endüstrisi de gelişti. İyi yanlarının yanında ne yazık ki kötü yanları da var. İnsanların kilo problemlerinin köküne inmeyip, onların neden kilo aldıklarına dair bir farkındalık geliştirmedikleri gibi kısa vadeli çözüm önerileri sunup, hızlıca kilo kaybı için sağlıksız metodlar uygulatıyorlar.
Kısa sürede verilen kilo hem metabolizmayı yıpratıyor, hem kişinin vücudunda yağ değil sıvı kaybına sebep oluyor hem de sürdürülebilir bir yöntem olmadığı için kişiye tekrardan çok kolay kilo aldırıyor.
Detoks yöntemleri kişinin sürdürebileceği bir uygulama olmadığı için, kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde kilo kaybını sağlamadığı için ve tek tip beslenmeye yönelttiği için uygulanmasını ben uygun görmüyorum.
 

Tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bize Ulaşın